[:pl]Formentera – Hiszpania[:]

[:pl]Warunki geograficzne

Formentera to najmniejsza zamieszkana wyspa Balearów. Znajduje się na południe od wyspy Ibiza w odległości zaledwie dwóch mil morskich, jednak dystans pomiędzy portami na Ibizie i na Formenterze (La Savina) wynosi 12 mil. Mimo, że jest to niewielka wyspa, o powierzchni 83 kilometrów kwadratowych, jej kształt o poszarpanych brzegach sprawia, że w stosunku do powierzchni posiada dość długą linię brzegową (66 km). Wzdłuż wybrzeży znajduje się ilość wiele małych i dużych plaż, oraz liczne zatoczki i zaciszne ustronia, gdzie można się zaszyć w spokoju. Formentera jest mała, ale dobrze skomunikowana i wygodna. Do większości zakątków można dotrzeć rowerem podczas urokliwych wycieczek po zielonych drogach, wśród sosnowych i jałowcowych lasów, przybrzeżnych salin i po bogatym krajobrazowo wnętrzu wyspy. Wyspa Formentera odznacza się piękną przyrodą oraz wciąż dziewiczym krajobrazem doskonale zachowanych wydm i plaż. Dlatego też na całej wyspie obowiązuje zakaz rozbijania namiotów.

 

Plaże

Formentera posiada wiele kilometrów plaż o białym piasku i przezroczystych wodach w zachwycających, turkusowych i błękitnych odcieniach. Autentyczne plaże z niebieską flagą. Na wyspie można spotkać odosobnione samotne zatoczki, a także bajkowe długie piaszczyste plaże, a we wszystkich tych miejscach nacieszymy się spokojem i zrelaksujemy się w naturalnym otoczeniu, z dala od tłumów. Jeśli coś wyróżnia Formenterę od pozostałych miejsc turystycznych w obszarze śródziemnomorskim, to jest to piękno jej wybrzeża i brak zabudowań wzdłuż większej części linii brzegowej. Polityka zrównoważonego rozwoju stosowana od wielu dekad sprawiła, że ciągle możemy cieszyć się plażami o prawdziwie dziewiczych walorach lecz wyposażonych jednocześnie w odpowiednie zaplecze i zabezpieczenia zgodne ze standardami popularnych destynacji turystycznych.

 

Aktywna turystyka i sport

Formentera jest nie tylko ostatnim rajskim zakątkiem w basenie Morza Śródziemnego, gdzie można cieszyć się spokojem i odpocząć, ale oferuje również liczne możliwości uprawiania aktywnej turystyki i posiada doskonałe warunki do praktykowania sportów wodnych, a szczególnie nurkowania – ze względu na przezroczystość i łagodną temperaturę wody. Ponadto, osobliwy kształt wyspy ułatwia żeglowanie, uprawianie windsurfingu i pływanie kajakiem przez cały rok. Amatorom pieszych i rowerowych wycieczek wyspa oferuje 32 odpowiednio oznakowanych Zielonych Szlaków, znajdujących się na obszarach o szczególnych walorach krajobrazowych.

 

www.formentera.es

 

 

 

Dno morskie – Formentera

 

www.formentera.es

[:]