CORTINA, KRÓLOWA DOLOMITÓW

Cortina d’Ampezzo to małe miasteczko położone w Dolomitach, części Alp Wschodnich. Znajduje się w północno-wschodnich Włoszech, dwie godziny jazdy samochodem na północ od Wenecji i blisko granicy z Austrią.

Dzięki tysiącletniej historii i długiej tradycji jako miejscowość turystyczna Cortina d’Ampezzo czeka na świetlaną przyszłość dzięki Mistrzostwom Świata w narciarstwie alpejskim 2021 i Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w 2026 roku. Piękno Doliny Ampezzo przyciąga turystów z całego świata o każdej porze roku ze względu na otaczające ją majestatyczne szczyty: Dolomity, światowe dziedzictwo UNESCO.

DOLOMITY

W 2009 roku UNESCO ogłosiło Dolomity Światowym Dziedzictwem Naturalnym ze względu na ich wyjątkowe i monumentalne piękno. Cortina d’Ampezzo, Królowa Dolomitów, osadzona jest jak klejnot w koronie pośród tych wspaniałych szczytów.

 

TO CO NAJLEPSZE W ALPACH

Dolomia to nazwa szczególnego rodzaju skał dominujących w tym regionie. Unikalna mieszanka minerałów obecnych w skale nadaje górom specjalny lekki odcień, dlatego nazywane są również „jasnymi górami”. Jednak o zachodzie i wschodzie słońca Dolomity płoną promieniami słońca w widowisku kolorów od różowego do ognistej czerwieni. Jest to efekt słynnej Enrosadiry lub Alpenglow.

Cortina d’Ampezzo jest jedynym włoskim kurortem wchodzącym w skład prestiżowego europejskiego stowarzyszenia Best of the Alps, międzynarodowej pieczęci jakości zrzeszającej 12 najbardziej tradycyjnych i ekskluzywnych kurortów alpejskich cenionych za jakość swoich usług i udogodnień, podziwianych za ich kulturę, przyrodę i dziedzictwo środowiskowe.

Best of the Alps to symbol długiej tradycji hotelarskiej, która utorowała drogę zarówno zimowej, jak i letniej turystyce górskiej. W każdym z 12 miejsc piękno krajobrazu i wyjątkowość środowiska doskonale łączą się z wymogami współczesnej turystyki.

HISTORIA CORTINY

Historia Cortiny d’Ampezzo jest poruszona legendą i dramatem. Istnieją świadectwa starożytnych osad rzymskich, a także ślady barbarzyńców. Ze względu na strategiczne położenie geograficzne na jednym ze sposobów przekraczania Alp, Cortina była częścią Republiki Weneckiej, a następnie, przez 400 lat, cesarstwa austro-węgierskiego.

W połowie XIX wieku kolej dotarła do granic Cortiny, przyciągając pierwszych bogatych anglosaskich, niemieckich i rosyjskich podróżników, którzy odkryli tę piękną dolinę. Dzięki artykułom prasowym i przewodnikom napisanym przez pionierów alpinizmu Cortina d’Ampezzo była wkrótce znana na całym świecie. W ten sposób powstały pierwsze hotele i obiekty turystyczne, dzięki czemu Cortina d’Ampezzo stała się prawdziwą stolicą Dolomitów.

Będąc gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1956, pierwszych gier transmitowanych na żywo w telewizji, Cortina d’Ampezzo stała się prestiżową lokalizacją do uprawiania sportów zimowych i uprzywilejowaną sceną dla La Dolce Vita.

Dziś Cortina d’Ampezzo jest bardzo popularnym międzynarodową destynacją turystycznym i miejscem wielu międzynarodowych imprez sportowych. Sława Cortiny jako światowej klasy kurortu turystycznego jest wynikiem świadomego rozwoju z naciskiem na zachowanie jej naturalnych krajobrazów i środowiska.

LIFESTYLE

Przyjemność dla podniebienia

 Cortina d’Ampezzo to raj dla miłośników jedzenia i smakoszy, z licznymi doskonałymi restauracjami, wymagającą klientelą i kilkoma nagradzanymi szefami kuchni, którzy mogą zaspokoić nawet najbardziej wymagające podniebienia. Na lokalną kuchnię mają wpływ tradycje Veneto (Włochy) i Tyrolu (Austria). Miasto cieszy się również bliskością doliny Piave na południu i doliny Isarco na zachodzie, obu obszarów, w których produkuje się wspaniałe wina.

Cortina d’Ampezzo oferuje opcje odpowiadające wszystkim gustom. Od modnych winiarni i restauracji dla wymagających klientów po górskie farmy i tradycyjne schroniska, gdzie goście również posiadają szeroki wybór. Od wschodu do zachodu słońca, od śniadania do kolacji, możliwości są nieograniczone, zarówno w mieście, jak i w górach. Aperitivo przed kolacją to ugruntowana tradycja w Cortina d’Ampezzo. Nikt nie przegapi okazji, aby zrelaksować się z przyjaciółmi pod koniec dnia przy drinku, któremu towarzyszą przepyszne lokalne przysmaki.

Shopping

Cortina d’Ampezzo to raj miłośników zakupów. Corso Italia, deptak w sercu życia towarzyskiego Cortiny, to najlepsze miejsce dla tych, którzy lubią robić zakupy. Ekspozycje okienne najbardziej prestiżowych i ekskluzywnych marek na świecie, obok galerii sztuki, słynnych jubilerów, sklepów z antykami i warsztatów rzemieślniczych, oferują umiejętne połączenie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, od prac dawnych mistrzów po trendy najnowszych projektantów, aby zakupy sprostały wszystkim gustom.

W sklepach Cortiny d’Ampezzo przedmioty rzemieślnicze świadczą o autentycznej i oryginalnej ekspresji artystycznej miejscowych rzemieślników. Są to zarówno przedmioty dekoracyjne do domu i tradycyjne ręcznie robione kafle, jak i wyszukana biżuteria oraz produkty wykonane z alpejskich kwiatów. Podczas pobytu w Cortinie d’Ampezzo zalecamy poświęcić trochę czasu na odwiedzenie jednego ze sklepów lub warsztatów rzemieślniczych. Być może znajdziesz małą pamiątkę, która zabuerzesz do domu, aby przypomnieć o twoim pobycie w dolinie Ampezzo.

Jeśli chodzi o ubrania i akcesoria, można wybrać na pewno znajdziesz coś dla siebie po prostu spacerując po Corso Italia.

 

ZIMOWY RAJ

Cortina d’Ampezzo to prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych i oferuje narciarzom jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach krajobrazów. Trzy obszary narciarskie w ośrodku połączone są bezpłatnym autobusem dla narciarzy i oferują 120 km tras zjazdowych ze sprzętem naśnieżającym, zapewniającym idealne warunki przez cały sezon. Stoki, wyciągi i urządzenia do naśnieżania przechodzą szereg ulepszeń na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie w 2021 r. I Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2026 r., Są to wydarzenia, które zmieniają Cortinę pod wieloma względami. Cortina d’Ampezzo jest częścią Dolomiti Superski, jednego z największych na świecie tras narciarskich z 1200 km tras zjazdowych w 12 regionach narciarskich, dostępnych za pomocą jednego karnetu narciarskiego.

Flagowy sport zimowy oferowany w Cortina d’Ampezzo, narciarstwo zjazdowe jest w samym centrum kurortu. Oprócz organizacji międzynarodowych wydarzeń, takich jak Puchar Świata Kobiet, Cortina d’Ampezzo może się pochwalić słynnymi trasami, które stały się międzynarodową historią narciarską, jak Olimpia w Tofane. Niemniej jednak zimą można doświadczyć wielu innych działań, od adrenaliny po bardziej relaksujące opcje: od alpinizmu po sankach w świetle księżyca po kolacji w górskiej chacie, od nordic walking w parku przyrody po rakiety śnieżne w środku lasy.

LETNIE WIBRACJE

LETNIE WIBRACJE

Latem Cortina jest idealnym miejscem dla turystów pieszych, wspinaczy i rowerzystów górskich, wspieranych przez wysokiej jakości udogodnienia i usługi. Miłośnicy MTB mogą wyrazić swoją miłość do jazdy na rowerze po setkach kilometrów oznakowanych szlaków we wspaniałej scenerii Dolomitów. Jeśli dodamy do tego hotele rowerowe z usługami na zamówienie, dedykowanymi instruktorami, transferami, mapami rowerowymi i Dolomiti SuperSummer Bike Pass do wyciągów, otrzymujemy przepis na idealne wakacje na rowerze!

Niezapomniane emocje możesz przyniesie trasa Via Ferrata, ponieważ Cortina jest destynacją o największej liczbie Via Ferratas w Dolomitach. Dla najbardziej doświadczonych jest wiele możliwości wspinaczki sportowej i alpejskiej, a także nowe centrum wspinaczki halowej.

Cortina jest idealnym miejscem do uprawiania wielu innych sportów: tenis wewnętrzny i zewnętrzny; golf na malowniczym 9-dołkowym polu; wędrówki lub bieganie po sieci szlaków zanurzonych w naturze i pięknych sceneriach; jazda na łyżwach, nawet w lecie; jazda konna, kanioning i wiele innych.