Prognozy dotyczące rozwoju turystyki na świecie oraz w Europie

Warto od czasu do czasu zostawić na chwilę polski rynek turystyczny i skupić się na tym, co dzieje się w Europie. Doskonałą okazją, aby to zrobić jest konferencja ITB 2018 organizowana przez pana Rolfa Freitaga. dyrektora generalnego IPK International oraz propagatora World Travel Monitor®. Tematem konferencji była dynamika zmian zapotrzebowania w światowej turystyce w roku 2017 oraz prognozy na rok 2018. Pan Freitag przedstawił światowe trendy w oparciu o wyniki sond przeprowadzonych w ponad 60 krajach (po więcej szczegółów, patrz tutaj).

Poniżej przedstawiam fragment wystąpienia dotyczący rynku europejskiego.

Jak podaje World Travel Monitor®, doszło do kolejnego rekordu w przemyśle podróży międzynarodowych w ostatnich ośmiu miesiącach roku 2017. Poniżej przedstawiono kluczowe wskaźniki wzrostu (procentowo) dla podróży zagranicznych, wg regionu oraz rodzaju urlopu:

Sty-Sie 2017

Globalnie

Europa

Azja/Pacyfik

Ameryka Pn.

Ameryka Łacińska

Podróżne zagraniczne razem

+6%

+5,5%

+5%

+7,5%

+5%

Wyjazdy urlopowe/wakacyjne

+6%

+6%

+5%

+9%

+6%

– odpoczynek w mieście

+16%

+20%

+9%

+15%

+9%

– wakacje na plaży

+9%

+7%

+14%

+9%

-2%

Prognoza 2018 (wyjazdy zagraniczne razem)

+5%

+4%

+6%

+4%

+6%

Źródło: World Travel Monitor®, IPK International 2017

Zgodnie ze statystykami World Travel Monitor®, z obawy przed możliwymi atakami terrorystycznymi, wysoki procent 41% podróżujących za granicę może zmienić swoje plany na rok 2018, przy czym 33% rozważa alternatywne miejsca podróży ze względu na bezpieczeństwo. Jednak faktyczne ryzyko związane z wyjazdami zagranicznymi to przestępstwa oraz problemy zdrowotne.

DOBRY ROK DLA EUROPEJSKICH PODRÓŻY ZAGRANICZNYCH

Rok 2017 był bardzo dobrym rokiem jeśli chodzi o podróże oraz turystykę europejską, przy istotnym wzroście podróży zagranicznych oraz wysokich ocenach miejsc docelowych w regionie, w pierwszych ośmiu miesiącach roku. Wyjazdy do miast wciąż zyskują, a wakacje na plaży wybierane były przez znacznie większą liczbę osób w porównaniu do roku 2016. Jednak dalekie podróże Europejczyków straciły, w tym zanotowano spadek wyjazdów do USA. Patrząc w przyszłość, widzimy obiecującą prognozę na rok 2018.

AKTUALNE TRENDY ZNACZNIE PRZEWYŻSZAJĄ PROGNOZY Z ZESZŁEGO ROKU

Podróże zagraniczne wśród Europejczyków zanotowały wzrost o 5,5% w pierwszych ośmiu miesiącach roku 2017, podaje World Travel Monitor®. To o wiele więcej niż 3% wzrost w roku 2016 oraz prognoza 4% wzrostu dla tego roku. “Dobre wyniki to odzwierciedlenie korzystnych trendów ekonomicznych oraz wysokiego zaufania do podróży. Europa pozostaje jednym z najważniejszych graczy na rynku podróży światowych”, oświadczył Rolf Freitag, dyrektor generalny IPK International. Najważniejszym rynkiem w tym roku był rynek rosyjski, gdzie od stycznia do sierpnia zanotowano wzrost rzędu 18% jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne. Inni kluczowi gracze w tym zakresie to Polska, Holandia oraz Francja.

NAJWYŻSZY WZROST PODRÓŻY ZAGRANICZNYCH W EUROPIE, SPADEK WYJAZDÓW DO USA

Jeśli mowa o miejscach docelowych, Europejczycy również w tym roku wybrali miejsca względnie bliskie domu, generując 6% wzrost podróży do krajów europejskich między styczniem, a sierpniem, podaje World Travel Monitor®. Patrząc na podróże dalekiego zasięgu, trendy z zeszłego roku również utrzymywały się na równym poziomie w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku. Doszło do 3% wzrostu dla Azji, ale podróże do krajów Ameryki, w tym USA, spadły o 3%. “Może to być tzw. “efekt Trumpa” w niektórych krajach europejskich, gdyż podróżujący zrezygnowali z podróży do Stanów Zjednoczonych”.

WAKACJE NA PLAŻY ORAZ MIEJSKIE URLOPY WCIĄŻ ROSNĄ W SIŁĘ

W kontekście celu wyjazdów zagranicznych, liczba podróży wakacyjnych Europejczyków wzrosła o 6% w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku, co było wynikiem o wiele lepszym w porównaniu do zeszłorocznego 2% wzrostu w tym samym okresie. Dane przekazane przez World Travel Monitor®. W szczególności Europejczycy tłumnie przybyli na plaże w tym roku, generując 7% wzrost, przy zerowym wzroście w zeszłym roku. Wakacje miejskie również pozostały bardzo atrakcyjne na przestrzeni ostatnich ośmiu miesięcy tego roku notując 20% wzrost, po 15% wzroście w roku 2016. Ogólna średnia wydatków na wyjazd wzrosła o 4%, co daje 945 euro.

OBIECUJĄCE PROGNOZY NA ROK 2018

PROGNOZY IPK W KWESTII PODRÓŻY ZAGRANICZNYCH NA ROK 2018

Wybiegając w przyszłość, IPK International prognozuje 4% wzrost na rynku wyjazdów zagranicznych w Europie w roku 2018. Szczególnie silny wzrost oczekiwany jest u Brytyjczyków (+6%) pomimo słabszego funta oraz od Rosji (+6%), która potwierdziłaby tegoroczny powrót. Spore zapotrzebowanie oczekiwane jest również u Belgów, Francuzów, Holendrów, Norwegów oraz Szwajcarów. Tymczasem od Niemców, największego rynku podróży zagranicznych w Europie, ponownie oczekuje się widocznego wzrostu rzędu 2%. Te prognozy powstały w oparciu o indeks ufności konsumentów przekazany przez World Travel IPK, który powstaje co roku na podstawie sond.

Dodaj komentarz